Amphenol Aerospace Operations SJT00RT-14-18S
SJT00RT-14-18S picture photo
Mfg. Part Number
SJT00RT-14-18S
Brief Description
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
SJT00RT-14-18S.pdf
Availability of SJT00RT-14-18S
QUANTITY
SJT00RT-14-18S Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT00RT-14-18S
Internal Part NumberEIS-SJT00RT-14-18S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT00RT-14-18S
Related LinksSJT00RT, SJT00RT-14-18S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT00RT-14-18S Details Description
Related parts for SJT00RT-14-18S
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 1.5V 9.0MM SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET 13.5-15.5AWG TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 102 I/O 144TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 6XDFN datasheet.pdf
RES 1K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
3M HEAT SHRINKABLE KIT datasheet.pdf
CONN DSUB PLUG 9POS R/A PRESSFIT datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf