Amphenol Aerospace Operations SJT00RT-14-18SA(014)
SJT00RT-14-18SA(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT00RT-14-18SA(014)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
SJT00RT-14-18SA(014).pdf
Availability of SJT00RT-14-18SA(014)
QUANTITY
SJT00RT-14-18SA(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT00RT-14-18SA(014)
Internal Part NumberEIS-SJT00RT-14-18SA(014)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT00RT-14-18SA(014)
Related LinksSJT00RT-14, SJT00RT-14-18SA(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT00RT-14-18SA(014) Details Description
Related parts for SJT00RT-14-18SA(014)
ROUND SPACER 0.091" NYLON 13/16" datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOVO 300V 150MA 8SMD datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 9.5"L X 6.25"W datasheet.pdf
IC DGTL AMP AUD 3CH 200V 48MLPQ datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTHESIZER 64TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 100POS datasheet.pdf