Amphenol Aerospace Operations SJT00RT-14-19P(014)
SJT00RT-14-19P(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT00RT-14-19P(014)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
SJT00RT-14-19P(014).pdf
Availability of SJT00RT-14-19P(014)
QUANTITY
SJT00RT-14-19P(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT00RT-14-19P(014)
Internal Part NumberEIS-SJT00RT-14-19P(014)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT00RT-14-19P(014)
Related LinksSJT00RT-1, SJT00RT-14-19P(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT00RT-14-19P(014) Details Description
Related parts for SJT00RT-14-19P(014)
IC COUNTER 4BIT SYNC BIN 16SOIC datasheet.pdf
HEX KEY T-HANDLE 2.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC BUS BUFFER QD N-INV 14SOEIAJ datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 100MA 6 OHM TH datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 56V 5.35A datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN DSUB 2X9POS F/F 15.88 MM datasheet.pdf