Amphenol Aerospace Operations SJT00RT-22-53P
SJT00RT-22-53P picture photo
Mfg. Part Number
SJT00RT-22-53P
Brief Description
CONN RCPT 53POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
SJT00RT-22-53P.pdf
Availability of SJT00RT-22-53P
QUANTITY
SJT00RT-22-53P Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT00RT-22-53P
Internal Part NumberEIS-SJT00RT-22-53P
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert22-53
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT00RT-22-53P
Related LinksSJT00RT, SJT00RT-22-53P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT00RT-22-53P Details Description
Related parts for SJT00RT-22-53P
SENSOR 2000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FAN AXIAL 80.5X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 10 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf