Amphenol Aerospace Operations SJT00RT-22-53PC
SJT00RT-22-53PC picture photo
Mfg. Part Number
SJT00RT-22-53PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
SJT00RT-22-53PC.pdf
Availability of SJT00RT-22-53PC
QUANTITY
SJT00RT-22-53PC Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT00RT-22-53PC
Internal Part NumberEIS-SJT00RT-22-53PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert22-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT00RT-22-53PC
Related LinksSJT00RT, SJT00RT-22-53PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT00RT-22-53PC Details Description
Related parts for SJT00RT-22-53PC
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 20SSOP datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR SP337EUEY datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 50MM PNP 12-24V datasheet.pdf
RES SMD 5.6M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 100C S 48" YEL FLOAT NI datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf