Amphenol Aerospace Operations SJT00RT-24-19P(014)
SJT00RT-24-19P(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT00RT-24-19P(014)
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
SJT00RT-24-19P(014).pdf
Availability of SJT00RT-24-19P(014)
QUANTITY
SJT00RT-24-19P(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT00RT-24-19P(014)
Internal Part NumberEIS-SJT00RT-24-19P(014)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT00RT-24-19P(014)
Related LinksSJT00RT-2, SJT00RT-24-19P(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT00RT-24-19P(014) Details Description
Related parts for SJT00RT-24-19P(014)
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf