Amphenol Aerospace Operations SJT06RT-10-98S(014)
SJT06RT-10-98S(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT06RT-10-98S(014)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
SJT06RT-10-98S(014).pdf
Availability of SJT06RT-10-98S(014)
QUANTITY
SJT06RT-10-98S(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT06RT-10-98S(014)
Internal Part NumberEIS-SJT06RT-10-98S(014)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT06RT-10-98S(014)
Related LinksSJT06RT-1, SJT06RT-10-98S(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT06RT-10-98S(014) Details Description
Related parts for SJT06RT-10-98S(014)
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X6S 0805 datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE D 29POS datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 720 I/O 1923FCBGA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 31C P 8" WHT JACKP datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf