Amphenol Aerospace Operations SJT06RT-16-35PA
SJT06RT-16-35PA picture photo
Mfg. Part Number
SJT06RT-16-35PA
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
SJT06RT-16-35PA.pdf
Availability of SJT06RT-16-35PA
QUANTITY
SJT06RT-16-35PA Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT06RT-16-35PA
Internal Part NumberEIS-SJT06RT-16-35PA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert16-35
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Current Rating-
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT06RT-16-35PA
Related LinksSJT06RT, SJT06RT-16-35PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT06RT-16-35PA Details Description
Related parts for SJT06RT-16-35PA
FRAME GROMMET SPLIT PLASTIC BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT ST-ST 6-PLEX datasheet.pdf
Crystal 9.8304MHz 30ppm 18pF 35 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf