Amphenol Aerospace Operations SJT06RT-16-35S(023)
SJT06RT-16-35S(023) picture photo
Mfg. Part Number
SJT06RT-16-35S(023)
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
SJT06RT-16-35S(023).pdf
Availability of SJT06RT-16-35S(023)
QUANTITY
SJT06RT-16-35S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT06RT-16-35S(023)
Internal Part NumberEIS-SJT06RT-16-35S(023)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert16-35
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Current Rating-
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT06RT-16-35S(023)
Related LinksSJT06RT-1, SJT06RT-16-35S(023) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT06RT-16-35S(023) Details Description
Related parts for SJT06RT-16-35S(023)
IC INTERFACE/DVI 100MHZ 100LQFP datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.252" NYLON WHITE datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RESISTIVE & OPTICAL COVER SPCL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONTACT PROBE 0.5MM PITCH datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf