Amphenol Aerospace Operations SJT06RT-18-32PA(014)
SJT06RT-18-32PA(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT06RT-18-32PA(014)
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
SJT06RT-18-32PA(014).pdf
Availability of SJT06RT-18-32PA(014)
QUANTITY
SJT06RT-18-32PA(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT06RT-18-32PA(014)
Internal Part NumberEIS-SJT06RT-18-32PA(014)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT06RT-18-32PA(014)
Related LinksSJT06RT-18, SJT06RT-18-32PA(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT06RT-18-32PA(014) Details Description
Related parts for SJT06RT-18-32PA(014)
VARISTOR 387V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 10A LEVER QC datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS 0.8MM SMT DUAL datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.3K OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf