Amphenol Aerospace Operations SJT06RT-18-32S(014)
SJT06RT-18-32S(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT06RT-18-32S(014)
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
SJT06RT-18-32S(014).pdf
Availability of SJT06RT-18-32S(014)
QUANTITY
SJT06RT-18-32S(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT06RT-18-32S(014)
Internal Part NumberEIS-SJT06RT-18-32S(014)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT06RT-18-32S(014)
Related LinksSJT06RT-1, SJT06RT-18-32S(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT06RT-18-32S(014) Details Description
Related parts for SJT06RT-18-32S(014)
TERM BLOCK PLUG 23POS 3.5MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF 15V SOD-323 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 15A 12.2 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
IC PCIE SWITCH 324BGA datasheet.pdf
CAP MICA 12PF 5% 300V SMD datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP 22 UF 20% 25 V datasheet.pdf