Amphenol Aerospace Operations SJT06RT-18-35S(014)
SJT06RT-18-35S(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT06RT-18-35S(014)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 66POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
SJT06RT-18-35S(014).pdf
Availability of SJT06RT-18-35S(014)
QUANTITY
SJT06RT-18-35S(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT06RT-18-35S(014)
Internal Part NumberEIS-SJT06RT-18-35S(014)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions66
Shell Size - Insert18-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT06RT-18-35S(014)
Related LinksSJT06RT-1, SJT06RT-18-35S(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT06RT-18-35S(014) Details Description
Related parts for SJT06RT-18-35S(014)
IC MPU/RESET CIRC 2.10V SC70-4 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
PELTIER MOD 15 X 3.8MM 3.0A INP datasheet.pdf
VARISTOR 670V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
POT 5K OHM 1W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 20POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
WIRE DUCT HINGED 6' GRAY datasheet.pdf
OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 240PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf