Amphenol Aerospace Operations SJT06RT-18-35S(023)
SJT06RT-18-35S(023) picture photo
Mfg. Part Number
SJT06RT-18-35S(023)
Brief Description
CONN PLUG 66POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
SJT06RT-18-35S(023).pdf
Availability of SJT06RT-18-35S(023)
QUANTITY
SJT06RT-18-35S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT06RT-18-35S(023)
Internal Part NumberEIS-SJT06RT-18-35S(023)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions66
Shell Size - Insert18-35
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Current Rating-
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT06RT-18-35S(023)
Related LinksSJT06RT-1, SJT06RT-18-35S(023) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT06RT-18-35S(023) Details Description
Related parts for SJT06RT-18-35S(023)
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 50POS R/A datasheet.pdf
IC REG MULTI CONFIG 5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
THERMAL PAD 30X30X0.3MM datasheet.pdf
RES 267 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MINI MAC T.K. 90075 6/6 datasheet.pdf
RES 5.263 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf