Amphenol Aerospace Operations SJT06RT-18-66P
SJT06RT-18-66P picture photo
Mfg. Part Number
SJT06RT-18-66P
Brief Description
CONN PLUG 66POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
SJT06RT-18-66P.pdf
Availability of SJT06RT-18-66P
QUANTITY
SJT06RT-18-66P Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT06RT-18-66P
Internal Part NumberEIS-SJT06RT-18-66P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions66
Shell Size - Insert18-66
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Current Rating-
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT06RT-18-66P
Related LinksSJT06RT, SJT06RT-18-66P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT06RT-18-66P Details Description
Related parts for SJT06RT-18-66P
SIDAC 2CHP 190/380V 400A TO-220 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 225 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 19.20MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONNECTOR - PRESSFIT datasheet.pdf
TOS 48-60VDC/48VDC 0 1A datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
WIRING DUCT COVER 1.5" datasheet.pdf