Amphenol Aerospace Operations SJT06RT-20-39P(014)
SJT06RT-20-39P(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT06RT-20-39P(014)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
SJT06RT-20-39P(014).pdf
Availability of SJT06RT-20-39P(014)
QUANTITY
SJT06RT-20-39P(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT06RT-20-39P(014)
Internal Part NumberEIS-SJT06RT-20-39P(014)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT06RT-20-39P(014)
Related LinksSJT06RT-2, SJT06RT-20-39P(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT06RT-20-39P(014) Details Description
Related parts for SJT06RT-20-39P(014)
QUICKIE HEADER datasheet.pdf
RES SMD 0.13 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 680000UF 20% 16V SCREW datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 200MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE .100 36POS DR LOW P datasheet.pdf
MOSFET N-CH 620V 7A TO-220 datasheet.pdf