Amphenol Aerospace Operations SJT06RT-22-21S
SJT06RT-22-21S picture photo
Mfg. Part Number
SJT06RT-22-21S
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
SJT06RT-22-21S.pdf
Availability of SJT06RT-22-21S
QUANTITY
SJT06RT-22-21S Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT06RT-22-21S
Internal Part NumberEIS-SJT06RT-22-21S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT06RT-22-21S
Related LinksSJT06RT, SJT06RT-22-21S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT06RT-22-21S Details Description
Related parts for SJT06RT-22-21S
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
BOX PLSTC BLACK 5.91"L X 3.15"W datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 200MW SOD323 datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
PLUG 10POS 80DEG BLK/RED 2.7-3.9 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS CABLE SKT datasheet.pdf