Amphenol Aerospace Operations SJT06RT-22-53PA(014)
SJT06RT-22-53PA(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT06RT-22-53PA(014)
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
SJT06RT-22-53PA(014).pdf
Availability of SJT06RT-22-53PA(014)
QUANTITY
SJT06RT-22-53PA(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT06RT-22-53PA(014)
Internal Part NumberEIS-SJT06RT-22-53PA(014)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert22-53
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT06RT-22-53PA(014)
Related LinksSJT06RT-22, SJT06RT-22-53PA(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT06RT-22-53PA(014) Details Description
Related parts for SJT06RT-22-53PA(014)
IC MCU 16BIT 16KB OTP 64SDIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
IC FIFO SS 32768X18 10NS 64STQFP datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK 9POS 5.08MM R/A BK datasheet.pdf
CONN HDR 72POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf