Amphenol Aerospace Operations SJT06RT-22-53PC
SJT06RT-22-53PC picture photo
Mfg. Part Number
SJT06RT-22-53PC
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
SJT06RT-22-53PC.pdf
Availability of SJT06RT-22-53PC
QUANTITY
SJT06RT-22-53PC Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT06RT-22-53PC
Internal Part NumberEIS-SJT06RT-22-53PC
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert22-53
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT06RT-22-53PC
Related LinksSJT06RT, SJT06RT-22-53PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT06RT-22-53PC Details Description
Related parts for SJT06RT-22-53PC
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.6MHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 51 TYPEA 36POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf
PHOTODIODE ARRAY 6ELEMENT SMCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf