Amphenol Aerospace Operations SJT06RT-22-53S(014)
SJT06RT-22-53S(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT06RT-22-53S(014)
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
SJT06RT-22-53S(014).pdf
Availability of SJT06RT-22-53S(014)
QUANTITY
SJT06RT-22-53S(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT06RT-22-53S(014)
Internal Part NumberEIS-SJT06RT-22-53S(014)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert22-53
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT06RT-22-53S(014)
Related LinksSJT06RT-2, SJT06RT-22-53S(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT06RT-22-53S(014) Details Description
Related parts for SJT06RT-22-53S(014)
RES ARRAY 5 RES 33 OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL ORN/RED DIFF datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 450MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 25 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X8R 0603 datasheet.pdf