Amphenol Aerospace Operations SJT06RT-24-24P
SJT06RT-24-24P picture photo
Mfg. Part Number
SJT06RT-24-24P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
SJT06RT-24-24P.pdf
Availability of SJT06RT-24-24P
QUANTITY
SJT06RT-24-24P Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT06RT-24-24P
Internal Part NumberEIS-SJT06RT-24-24P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT06RT-24-24P
Related LinksSJT06RT, SJT06RT-24-24P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT06RT-24-24P Details Description
Related parts for SJT06RT-24-24P
RES 7.5M OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
TIP CONICAL 1MM FOR TS 500 datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 820PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS CRIMP SNAP datasheet.pdf
EVAL BOARD OP AMP MAX9633 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 4CH 1MSPS 10-MSOP datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
DSUB S/S STB 25 SOCK LF datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 8C SHLD 300V datasheet.pdf