Amphenol Aerospace Operations SJT06RT-24-37S(023)
SJT06RT-24-37S(023) picture photo
Mfg. Part Number
SJT06RT-24-37S(023)
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
SJT06RT-24-37S(023).pdf
Availability of SJT06RT-24-37S(023)
QUANTITY
SJT06RT-24-37S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT06RT-24-37S(023)
Internal Part NumberEIS-SJT06RT-24-37S(023)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert24-37
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C