Amphenol Aerospace Operations SJT06RT-24-61P(014)
SJT06RT-24-61P(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT06RT-24-61P(014)
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
SJT06RT-24-61P(014).pdf
Availability of SJT06RT-24-61P(014)
QUANTITY
SJT06RT-24-61P(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT06RT-24-61P(014)
Internal Part NumberEIS-SJT06RT-24-61P(014)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT06RT-24-61P(014)
Related LinksSJT06RT-2, SJT06RT-24-61P(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT06RT-24-61P(014) Details Description
Related parts for SJT06RT-24-61P(014)
RES 24 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT D 3ST 20SO datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRANS W/BASE 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CONN MODULE BOTTOM ENTRY datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 140MA 6.6 OHM SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 40 OHM 5% 30W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf