Amphenol Aerospace Operations SJT06RT-24-61S(023)
SJT06RT-24-61S(023) picture photo
Mfg. Part Number
SJT06RT-24-61S(023)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
SJT06RT-24-61S(023).pdf
Availability of SJT06RT-24-61S(023)
QUANTITY
SJT06RT-24-61S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT06RT-24-61S(023)
Internal Part NumberEIS-SJT06RT-24-61S(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT06RT-24-61S(023)
Related LinksSJT06RT-2, SJT06RT-24-61S(023) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT06RT-24-61S(023) Details Description
Related parts for SJT06RT-24-61S(023)
CONN RETAINER 2POS 3.96MM datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
TXRX OPT SFP TRI RATE 2/1GBPS FC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-QFN datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 6POS datasheet.pdf
HOOK-UP 1/0 AWG GRN/YEL 1000' datasheet.pdf
BLZP 5.00/16/270F SN OR BX datasheet.pdf
IMCV-T1/E1/J1-LINETERM, TP/FIBER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 650MHZ 48VQFN datasheet.pdf