Amphenol Aerospace Operations SJT07RT-16-6S
SJT07RT-16-6S picture photo
Mfg. Part Number
SJT07RT-16-6S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
SJT07RT-16-6S.pdf
Availability of SJT07RT-16-6S
QUANTITY
SJT07RT-16-6S Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT07RT-16-6S
Internal Part NumberEIS-SJT07RT-16-6S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert16-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT07RT-16-6S
Related LinksSJT07R, SJT07RT-16-6S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT07RT-16-6S Details Description
Related parts for SJT07RT-16-6S
DIODE ZENER 7.5V 200MW SOD523 datasheet.pdf
CIR BRKR 16A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DRIVER LED PORT 20/28 36SSOP datasheet.pdf
MAXIGRIP FANSINK 45X45X19.5MM datasheet.pdf
IC FPGA 95 I/O 208PQFP datasheet.pdf
FUSE CERM 2A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE 8LINE 68UH SMD datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 8POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf