Amphenol Aerospace Operations SJT07RT-16-8S(014)
SJT07RT-16-8S(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT07RT-16-8S(014)
Brief Description
CONN RCPT 8POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
SJT07RT-16-8S(014).pdf
Availability of SJT07RT-16-8S(014)
QUANTITY
SJT07RT-16-8S(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT07RT-16-8S(014)
Internal Part NumberEIS-SJT07RT-16-8S(014)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert16-8
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT07RT-16-8S(014)
Related LinksSJT07RT-1, SJT07RT-16-8S(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT07RT-16-8S(014) Details Description
Related parts for SJT07RT-16-8S(014)
JUMPER-H2730TR/C2040V/X 2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 240 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 1V 45A datasheet.pdf
COVER FOR INSTALLATION HOUSING datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.006 OHM 0.1% 3W 3637 datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf