Amphenol Aerospace Operations SJT07RT-20-16P(014)
SJT07RT-20-16P(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT07RT-20-16P(014)
Brief Description
CONN RCPT 16POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
SJT07RT-20-16P(014).pdf
Availability of SJT07RT-20-16P(014)
QUANTITY
SJT07RT-20-16P(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT07RT-20-16P(014)
Internal Part NumberEIS-SJT07RT-20-16P(014)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT07RT-20-16P(014)
Related LinksSJT07RT-2, SJT07RT-20-16P(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT07RT-20-16P(014) Details Description
Related parts for SJT07RT-20-16P(014)
CER RESONATOR 6.00 MHZ SMD datasheet.pdf
Crystal 27.1344MHz 20ppm 12pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 24A PLUS 247 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONN RECPT 12POS R/A TIN 2.5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 22POS THRUHL datasheet.pdf
RES 680K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf