Amphenol Aerospace Operations SJT07RT-20-35P(014)
SJT07RT-20-35P(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT07RT-20-35P(014)
Brief Description
CONN RCPT 79POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
SJT07RT-20-35P(014).pdf
Availability of SJT07RT-20-35P(014)
QUANTITY
SJT07RT-20-35P(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT07RT-20-35P(014)
Internal Part NumberEIS-SJT07RT-20-35P(014)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions79
Shell Size - Insert20-35
Current Rating-
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT07RT-20-35P(014)
Related LinksSJT07RT-2, SJT07RT-20-35P(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT07RT-20-35P(014) Details Description
Related parts for SJT07RT-20-35P(014)
IDC CABLE - MSR60A/MC60F/X datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 20POS 1MM 6" datasheet.pdf
IC XDCP 100-TAP 100K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
ICL 3 OHM 20% 6.1A 15MM datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V Z5V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TM3000 ADPT KIT FOR JST APP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 15MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf