Amphenol Aerospace Operations SJT07RT-20-41P(014)
SJT07RT-20-41P(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT07RT-20-41P(014)
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
SJT07RT-20-41P(014).pdf
Availability of SJT07RT-20-41P(014)
QUANTITY
SJT07RT-20-41P(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT07RT-20-41P(014)
Internal Part NumberEIS-SJT07RT-20-41P(014)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT07RT-20-41P(014)
Related LinksSJT07RT-2, SJT07RT-20-41P(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT07RT-20-41P(014) Details Description
Related parts for SJT07RT-20-41P(014)
CONN HEADER 94POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC EPROM UV 4MBIT 45NS 32CDIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 32VAC/VDC 7AG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LOG datasheet.pdf
CONN BACKSHELL BLACK datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf