Amphenol Aerospace Operations SJT07RT-20-41S(023)
SJT07RT-20-41S(023) picture photo
Mfg. Part Number
SJT07RT-20-41S(023)
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
SJT07RT-20-41S(023).pdf
Availability of SJT07RT-20-41S(023)
QUANTITY
SJT07RT-20-41S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT07RT-20-41S(023)
Internal Part NumberEIS-SJT07RT-20-41S(023)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT07RT-20-41S(023)
Related LinksSJT07RT-2, SJT07RT-20-41S(023) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT07RT-20-41S(023) Details Description
Related parts for SJT07RT-20-41S(023)
KIT USB 2.0 DEVELOPMENT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 14DMP datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 2W 2.7K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 8 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
SC 3.81 FLA 1.5/14.25 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD9139 datasheet.pdf
CAP FILM 750PF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf