Amphenol Aerospace Operations SJT07RT-24-61S(023)
SJT07RT-24-61S(023) picture photo
Mfg. Part Number
SJT07RT-24-61S(023)
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
SJT07RT-24-61S(023).pdf
Availability of SJT07RT-24-61S(023)
QUANTITY
SJT07RT-24-61S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT07RT-24-61S(023)
Internal Part NumberEIS-SJT07RT-24-61S(023)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT07RT-24-61S(023)
Related LinksSJT07RT-2, SJT07RT-24-61S(023) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT07RT-24-61S(023) Details Description
Related parts for SJT07RT-24-61S(023)
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
GDT 420V 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CTV 32C 32#20 SKT PLUG datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 SKT RECP datasheet.pdf
1UF 40V 10X8X5MM 125C 20000H datasheet.pdf