Amphenol Aerospace Operations SJTG06RT-12-8P(014)
SJTG06RT-12-8P(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJTG06RT-12-8P(014)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 8POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
SJTG06RT-12-8P(014).pdf
Availability of SJTG06RT-12-8P(014)
QUANTITY
SJTG06RT-12-8P(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTG06RT-12-8P(014)
Internal Part NumberEIS-SJTG06RT-12-8P(014)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTG06RT-12-8P(014)
Related LinksSJTG06RT-, SJTG06RT-12-8P(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTG06RT-12-8P(014) Details Description
Related parts for SJTG06RT-12-8P(014)
RES ARRAY 15 RES 33 OHM 16SOIC datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG CMOS TRI ST 50PPM datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS 1.8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC SYSTEM GAMMA REF 20-TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
RES 20.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC DC/DC UMODULE 6A 133BGA datasheet.pdf
RECEPTACLE datasheet.pdf
CAP FILM 8.2UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf