Amphenol Aerospace Operations SJTG06RT-14-19SA(014)
SJTG06RT-14-19SA(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJTG06RT-14-19SA(014)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
SJTG06RT-14-19SA(014).pdf
Availability of SJTG06RT-14-19SA(014)
QUANTITY
SJTG06RT-14-19SA(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTG06RT-14-19SA(014)
Internal Part NumberEIS-SJTG06RT-14-19SA(014)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTG06RT-14-19SA(014)
Related LinksSJTG06RT-1, SJTG06RT-14-19SA(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTG06RT-14-19SA(014) Details Description
Related parts for SJTG06RT-14-19SA(014)
CAP FILM 120PF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.04K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN MMCX JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 34.8VWM 61.9VC DO215AB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
IC MOTOR CTLR PAR/PWM SSOP16 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf