Amphenol Aerospace Operations SJTG06RT-16-8S(014)
SJTG06RT-16-8S(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJTG06RT-16-8S(014)
Brief Description
CONN PLUG 8POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
SJTG06RT-16-8S(014).pdf
Availability of SJTG06RT-16-8S(014)
QUANTITY
SJTG06RT-16-8S(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTG06RT-16-8S(014)
Internal Part NumberEIS-SJTG06RT-16-8S(014)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert16-8
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTG06RT-16-8S(014)
Related LinksSJTG06RT-, SJTG06RT-16-8S(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTG06RT-16-8S(014) Details Description
Related parts for SJTG06RT-16-8S(014)
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO213AB datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
IC BUS REG TRE-ST 8STG 16SOIC datasheet.pdf
6.35MM X 18.57MM 1=25/PK datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 10A 9C datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf