Amphenol Aerospace Operations SJTG06RT-20-41SA(014)
SJTG06RT-20-41SA(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJTG06RT-20-41SA(014)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
SJTG06RT-20-41SA(014).pdf
Availability of SJTG06RT-20-41SA(014)
QUANTITY
SJTG06RT-20-41SA(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTG06RT-20-41SA(014)
Internal Part NumberEIS-SJTG06RT-20-41SA(014)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTG06RT-20-41SA(014)
Related LinksSJTG06RT-2, SJTG06RT-20-41SA(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTG06RT-20-41SA(014) Details Description
Related parts for SJTG06RT-20-41SA(014)
401LF BP TERM BLOCK LF CNR datasheet.pdf
IC REG LDO 5.1V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 76.7VC DO218AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BROWN 100' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 9A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 20PF 5KV R85 AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR 8.192KHZ MEMS SMD datasheet.pdf