Amphenol Aerospace Operations SJTG06RT-22-53SB(014)
SJTG06RT-22-53SB(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJTG06RT-22-53SB(014)
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
SJTG06RT-22-53SB(014).pdf
Availability of SJTG06RT-22-53SB(014)
QUANTITY
SJTG06RT-22-53SB(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTG06RT-22-53SB(014)
Internal Part NumberEIS-SJTG06RT-22-53SB(014)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert22-53
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTG06RT-22-53SB(014)
Related LinksSJTG06RT-2, SJTG06RT-22-53SB(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTG06RT-22-53SB(014) Details Description
Related parts for SJTG06RT-22-53SB(014)
RES SMD 330K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R SOT23-8 datasheet.pdf
BOARD DEV DE1 ALTERA datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 13B OLIVE datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
508 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
RES 243 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 43PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf