Amphenol Aerospace Operations SJTG06RT-24-19S(014)
SJTG06RT-24-19S(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJTG06RT-24-19S(014)
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
SJTG06RT-24-19S(014).pdf
Availability of SJTG06RT-24-19S(014)
QUANTITY
SJTG06RT-24-19S(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTG06RT-24-19S(014)
Internal Part NumberEIS-SJTG06RT-24-19S(014)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTG06RT-24-19S(014)
Related LinksSJTG06RT-2, SJTG06RT-24-19S(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTG06RT-24-19S(014) Details Description
Related parts for SJTG06RT-24-19S(014)
RES 7.5K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5.1V 24V +/-12 75W datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO3P datasheet.pdf
LED BL/GRN/ORG CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
BUMPER HEXAGONAL 0.433" HEX BRN datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SCREW datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO214AA datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
CAP CER 6.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IND CM 7 MH 1.50A TH NPB datasheet.pdf