Amphenol Aerospace Operations SJTG06RT-24-61SB(014)
SJTG06RT-24-61SB(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJTG06RT-24-61SB(014)
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
SJTG06RT-24-61SB(014).pdf
Availability of SJTG06RT-24-61SB(014)
QUANTITY
SJTG06RT-24-61SB(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTG06RT-24-61SB(014)
Internal Part NumberEIS-SJTG06RT-24-61SB(014)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTG06RT-24-61SB(014)
Related LinksSJTG06RT-2, SJTG06RT-24-61SB(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTG06RT-24-61SB(014) Details Description
Related parts for SJTG06RT-24-61SB(014)
CONN HEADER 50POS 3.5MM SMT .5MM datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
LOW PROFILE 5.08 5 ASY GREEN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.43UF RADIAL datasheet.pdf