Amphenol Aerospace Operations SJTP00RT-18-35S(014)
SJTP00RT-18-35S(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJTP00RT-18-35S(014)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 66POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
SJTP00RT-18-35S(014).pdf
Availability of SJTP00RT-18-35S(014)
QUANTITY
SJTP00RT-18-35S(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTP00RT-18-35S(014)
Internal Part NumberEIS-SJTP00RT-18-35S(014)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions66
Shell Size - Insert18-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTP00RT-18-35S(014)
Related LinksSJTP00RT-1, SJTP00RT-18-35S(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTP00RT-18-35S(014) Details Description
Related parts for SJTP00RT-18-35S(014)
IC VOLT DETECT 4.6V CMOS SMD datasheet.pdf
IC DRIVER TRIPLE DIFF 24-LFCSP datasheet.pdf
RES 1.62M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 28MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
BOARD CEREBOT NANO ATMEGA168 datasheet.pdf
FAN 24VDC 92X32MM 47CFM IP68 datasheet.pdf
14-Bit, 80/105/125/150 MSPS, 1.8 V Dual Analog-to-Digital Converter IC datasheet.pdf