Amphenol Aerospace Operations SJTP00RT-20-16S
SJTP00RT-20-16S picture photo
Mfg. Part Number
SJTP00RT-20-16S
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
SJTP00RT-20-16S.pdf
Availability of SJTP00RT-20-16S
QUANTITY
SJTP00RT-20-16S Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTP00RT-20-16S
Internal Part NumberEIS-SJTP00RT-20-16S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTP00RT-20-16S
Related LinksSJTP00R, SJTP00RT-20-16S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTP00RT-20-16S Details Description
Related parts for SJTP00RT-20-16S
RES SMD 976 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 405MA 270 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 1M OHM 0606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED 4.4MH .6A VERT datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V 1% BP 1825 datasheet.pdf
LIGHT PIPE 7MM RND LENS datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf