Amphenol Aerospace Operations SJTP00RT-24-19PLC
SJTP00RT-24-19PLC picture photo
Mfg. Part Number
SJTP00RT-24-19PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
SJTP00RT-24-19PLC.pdf
Availability of SJTP00RT-24-19PLC
QUANTITY
SJTP00RT-24-19PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTP00RT-24-19PLC
Internal Part NumberEIS-SJTP00RT-24-19PLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTP00RT-24-19PLC
Related LinksSJTP00RT, SJTP00RT-24-19PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTP00RT-24-19PLC Details Description
Related parts for SJTP00RT-24-19PLC
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
CONN 7/8" FML 4POS datasheet.pdf