Amphenol Aerospace Operations SJTP00RT-24-46P(014)
SJTP00RT-24-46P(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJTP00RT-24-46P(014)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 46POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
SJTP00RT-24-46P(014).pdf
Availability of SJTP00RT-24-46P(014)
QUANTITY
SJTP00RT-24-46P(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTP00RT-24-46P(014)
Internal Part NumberEIS-SJTP00RT-24-46P(014)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions46
Shell Size - Insert24-46
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTP00RT-24-46P(014)
Related LinksSJTP00RT-2, SJTP00RT-24-46P(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTP00RT-24-46P(014) Details Description
Related parts for SJTP00RT-24-46P(014)
MOSFET 2P-CH 20V 1.7A MICRO8 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 5A 37.7 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CRIMP SOCKET CLICKFIT 8MM 50PCS datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.4MM SMD datasheet.pdf