Amphenol Aerospace Operations SJTP02RE-10-35P(023)
SJTP02RE-10-35P(023) picture photo
Mfg. Part Number
SJTP02RE-10-35P(023)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 13POS BOX MNT PINS
Datasheet Download
SJTP02RE-10-35P(023).pdf
Availability of SJTP02RE-10-35P(023)
QUANTITY
SJTP02RE-10-35P(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTP02RE-10-35P(023)
Internal Part NumberEIS-SJTP02RE-10-35P(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions13
Shell Size - Insert10-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTP02RE-10-35P(023)
Related LinksSJTP02RE-1, SJTP02RE-10-35P(023) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTP02RE-10-35P(023) Details Description
Related parts for SJTP02RE-10-35P(023)
RES SMD 16.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf