Cornell Dubilier Electronics SK010M063ST
SK010M063ST picture photo
Mfg. Part Number
SK010M063ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
SK010M063ST.pdf
Availability of SK010M063ST
QUANTITY
SK010M063ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SK010M063ST
Internal Part NumberEIS-SK010M063ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSK
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)119.43 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK010M063ST
Related LinksSK010, SK010M063ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SK010M063ST Details Description
Related parts for SK010M063ST
RES SMD 22.6K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN SPRING 50POS SNGL .295 SMD datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FIFO 262KX18 15NS 120QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 570MA 840 MOHM datasheet.pdf