AVX Corporation SK045C335KAR
SK045C335KAR picture photo
Mfg. Part Number
SK045C335KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SK045C335KAR.pdf
Availability of SK045C335KAR
QUANTITY
SK045C335KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SK045C335KAR
Internal Part NumberEIS-SK045C335KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSK
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.402" L x 0.200" W (10.20mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)0.461" (11.72mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK045C335KAR
Related LinksSK045C, SK045C335KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SK045C335KAR Details Description
Related parts for SK045C335KAR
IC REG BUCK 12V 0.5A 8-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.2A 179.7 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 150MW SMINI2 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC ANALOG OUT 24V datasheet.pdf
BUZZER 48-120VAC 65-75DB PNL datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
BLADE TIP 30.00 MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS datasheet.pdf