TDK Corporation VLM10555T-4R3M7R2-2
VLM10555T-4R3M7R2-2 picture photo
Mfg. Part Number
VLM10555T-4R3M7R2-2
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.3UH 7.2A 8.3 MOHM
Datasheet Download
VLM10555T-4R3M7R2-2.pdf
Availability of VLM10555T-4R3M7R2-2
QUANTITY
VLM10555T-4R3M7R2-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLM10555T-4R3M7R2-2
Internal Part NumberEIS-VLM10555T-4R3M7R2-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLM
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance4.3µH
Tolerance±20%
Current Rating7.2A
Current - Saturation9A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)9.55 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.417" L x 0.413" W (10.60mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.220" (5.60mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLM10555T-4R3M7R2-2
Related LinksVLM10555T, VLM10555T-4R3M7R2-2 Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLM10555T-4R3M7R2-2 Details Description
Related parts for VLM10555T-4R3M7R2-2
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM 4W 90DB 77MM datasheet.pdf
IC COMPARATOR W/LE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 182 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 1.67A 100 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
POWER CORD IEC 3.30' BLACK datasheet.pdf
15 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP TANT POLY 180UF 10V AXIAL datasheet.pdf