AVX Corporation SK067C105MAR
SK067C105MAR picture photo
Mfg. Part Number
SK067C105MAR
Brief Description
CAP CER 1UF 500V X7R RADIAL
Datasheet Download
SK067C105MAR.pdf
Availability of SK067C105MAR
QUANTITY
SK067C105MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SK067C105MAR
Internal Part NumberEIS-SK067C105MAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.870" L x 0.200" W (22.10mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)0.260" (6.60mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.791" (20.10mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK067C105MAR
Related LinksSK067C, SK067C105MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SK067C105MAR Details Description
Related parts for SK067C105MAR
MOSFET P-CH 240V 0.48A SOT223 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR QT411 QSLIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
IC DGTL POT 64POS 10K SGL 8LFCSP datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
RES SMD 965 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf