Cornell Dubilier Electronics SK101M016ST
SK101M016ST picture photo
Mfg. Part Number
SK101M016ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
SK101M016ST.pdf
Availability of SK101M016ST
QUANTITY
SK101M016ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SK101M016ST
Internal Part NumberEIS-SK101M016ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSK
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.12 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current185mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK101M016ST
Related LinksSK101, SK101M016ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SK101M016ST Details Description
Related parts for SK101M016ST
CAP FILM 1800PF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf