NKK Switches SK12BDW01-001
SK12BDW01-001 picture photo
Mfg. Part Number
SK12BDW01-001
Manufacturer
Product Category
Keylock Switches
Brief Description
SWITCH KEYLOCK SPDT MED SEC 12MM
Datasheet Download
SK12BDW01-001.pdf
Availability of SK12BDW01-001
QUANTITY
SK12BDW01-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of SK12BDW01-001
Internal Part NumberEIS-SK12BDW01-001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
3D ModelSK12BAW01SK12BDW01
Standard Package1
Category Switches
FamilyKeylock Switches
SeriesSK
CircuitSPDT
Number of Positions2
Switch FunctionOn-On
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating3A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeFlat Key
Key Removable Positions1 only
Angle of Throw90°
Contact MaterialSilver (Ag)
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.00mm Dia
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Depth Behind Flange29.20mm
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Mechanical Life30,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK12BDW01-001
Related LinksSK12BD, SK12BDW01-001 Datasheet, NKK Switches Distributor
SK12BDW01-001 Details Description
Related parts for SK12BDW01-001
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 38PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 3.0KHZ PCB datasheet.pdf
CONN RCPT CMC HSING 22-3 REV datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 16MM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 82 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf