Vicor Corporation VE-21K-CW-F1
VE-21K-CW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21K-CW-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W
Datasheet Download
VE-21K-CW-F1.pdf
Availability of VE-21K-CW-F1
QUANTITY
VE-21K-CW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21K-CW-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21K-CW-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21K-CW-F1
Related LinksVE-21K, VE-21K-CW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21K-CW-F1 Details Description
Related parts for VE-21K-CW-F1
IC PWM HIGH-SIDE SWITCH 8-DIP datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH TRIPLE 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 110MA 5.4 OHM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 1P 3POS NONSHORT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 12WDFN datasheet.pdf
RES 120 OHM 5.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
RES 0.03 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf