Micro Commercial Components (MCC) SK2150-LTP
SK2150-LTP picture photo
Mfg. Part Number
SK2150-LTP
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 150V 2A DO214AA
Datasheet Download
SK2150-LTP.pdf
Availability of SK2150-LTP
QUANTITY
SK2150-LTP Order Process
Ship out your order
Specifications of SK2150-LTP
Internal Part NumberEIS-SK2150-LTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationAuto-Soldering Process 01/Aug/2015
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 150V
Capacitance @ Vr, F170pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK2150-LTP
Related LinksSK215, SK2150-LTP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SK2150-LTP Details Description
Related parts for SK2150-LTP
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG DUPLX 125UM datasheet.pdf
DISPLAY 627NM RED 3DIG 0.56" TH datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CAP CER 7.7PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS 1MM datasheet.pdf